עקרונות העיצוב של מטבחים וחדרי רחצה

/
/
/
467 Views

עיצוב טוב מוגדר כאחדות של עיצוב ומראה נצחי. אבל כדי להשיג אחדות ומראה ירוק עד יש לתת את הדעת על כל עקרונות העיצוב. שיפוץ המטבח וחדר האמבטיה שלך הוא הרבה יותר מאשר בחירת אביזרים וצביעת הקירות. לשיפוץ טוב יהיה קונספט עיצובי מחושב היטב שמתחיל בעקרונות העיצוב כבסיסו.

העקרונות הם איזון, קצב, הדגשה/מוקד, סולם, פרופורציה והרמוניה/אחדות. על מנת לקבל הבנה טובה יותר של המושגים הללו, נבחן כל אחד מהם קשור לתכנון שיפוץ חדר אמבטיה ותכנון מטבח.

נתחיל באיזון שהוא חלוקת המשקל החזותי של חפצים, צבעים, טקסטורות וחלל. על עיצוב חדר אבקה אחרון לקוח ביקש להתקין אריח מעל יהירות כל הדרך במעלה הקיר ושקל לריצוף את כל הקיר לא רק מעל יהירות. חדר האבקה בהיותו קטן מאוד יכול היה לתמוך חזותית רק בכמות קטנה של אריחים מבלי לגרום לחלל להרגיש מגושם או כבד. על בסיס עקרון האיזון בחרנו בפחות זה יותר והחלטנו לא לעשות את כל הקיר. הוקדשה מחשבה גם לתליוני האור שבחרנו, שוב ברצוננו לשמור על איזון החדר בחרנו באורות לייעל עם מעט מאוד נפח וזכוכית שקופה כדי לשמור על איזון החלל בהרגשה קלה. החלטות אלה עזרו לעיצוב החדר הקטן הזה להרגיש מרווח אפילו עם היעדר מדה רבועים.

עוברים לקצב. הדרך הקלה ביותר ליצור קצב בתוך חלל היא לחזור על אלמנטים של עיצוב שיכולים לכלול קו, צורה, מרקם, צבע, דפוס ואור. בפרויקט שירותים שנערך לאחרונה השתמשנו בפסיפס פרחוני כמו פסיפס במקלחת, על הרצפה ועל קיר מבטא. חזרנו על הדפוס בכמה אזורים על גבי אריחי צבע אילמים כדי לתת לחדר האמבטיה קצב. במטבח שנערך לאחרונה השתמשנו בקווים ישרים על דלתות הארון, החומרה, גופי התאורה והרהיטים כדי ליצור קצב וזרימה. הרעיון הוא לשמור על תנועת העין בצורה טבעית שתגרום לאדם להרגיש נינוח ונוח בחלל ולעולם לא מוצף.

דגש/מוקד הוא אחד מעקרונות העיצוב האהובים עלי לעבוד איתם. כאן הרעיון הוא להציג חלק מהעיצוב ולשמור את תשומת הלב של הצופה. מכונה לעתים קרובות גורם ה"וואו" אחד יכול להיות יצירתי ככל שהם רוצים כל עוד מחשבים את שאר עקרונות העיצוב. אחד מפרויקטי העיצוב האהובים עליי היה חדר רחצה הורים שעוצב בכל שיש. חדר האמבטיה כולו נשמט לסת אז יצירת נקודת מוקד משמעה שהיינו צריכים להיות יצירתיים. הפתרון היה בניית קיר מזויף כדי לאכלס אח ונישה מקיר לקיר מרוצפת עצם אדרה שהודגשה בשמש מצוהר. למרות שהחלל כולו היה עוצר נשימה, כל מי שנכנס החזיק את תשומת ליבו לקיר השקרי שיצרנו. הושגה נקודת מוקד!

קנה מידה מתייחס ליחסים של שני אובייקטים או יותר, כזה שיש לו גודל ידוע. במטבח אנחנו יודעים שכיור הכנה הממוצע הוא 12×12. כאשר בוחרים ברז לכיור זה לא יהיה מתאים לבחור צוואר אווז גדול או ברז למטבח מסחרי.

פרופורציה היא עיקרון ברור וקל לזהות אם זה לא מחושב נכון. במילים פשוטות, אי אפשר להתקלח במקלחת של תשע רגל בחדר אמבטיה שגודלו 8×9 בלבד. הפרופורציה של המקלחת סוחפת וגדולה מדי עבור החלל. כמו כן, לא היינו משתמשים בנברשת ענקית המיועדת לתקרת הקתדרלה במטבח עם תקרות של שמונה מטרים. קנה מידה ופרופורציה הולכים יד ביד ומהווים חלק חשוב מאוד בעיצוב טוב.

הרמוניה היא כל האלמנטים השונים שמתחברים יחד כדי ליצור עיצוב מחושב ויפה. במהפך האחרון של אמצע המאה הקדשנו מחשבה על כל אלמנט שהוספנו לחלל. בחרנו באריח כחול כהה, גופי זהב נועזים, ארונות בצבע אגוז ואורות של תחילת המאה. ברגע שכל האלמנטים שולבו, ההרמוניה של החלל הייתה ברורה. לא היינו מוסיפים נקודות או גימורי ניקל לעיצוב הזה. כל דבר מחוץ לאמצע המאה היה משבש את הזרימה.

לעיצוב יש אינסוף אפשרויות ועם טיפול נכון לעקרונות העיצוב ניתן להפוך כל חדר אמבטיה או מטבח למקום שואו!Source by Kim M Ward

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.tribaldeco.com All Rights Reserved