עיצוב גן זן – עקרונות והיסטוריה

/
/
/
268 Views

גני זן, שמקורם בנזירים בודהיסטים לפני מאות שנים, הפכו לאחרונה לכל הפחות. הגנים הללו משלבים איזון של אלמנטים טבעיים ואדריכליים ושילוב של עיצוב צנוע ופשוט לצד פלאי טבע, גנים אלה מציעים שלווה ויופי בשפע. לגבי האיזון הזה, גננים בזן מקפידים על עקרון היין (הנקבי) והיאנג (הזכרי). כל פן של גן זן מאופיין באחד או באחר, כלומר מים הם יין; כדור הארץ הוא יאנג. התגלמות של גן זן מושגת כאשר יין ויאנג מתאזנים לפנג שואי הרמוני; זה דבק בעקרון שני של עבודה עם נטיות הטבע ככל שהנוף שלך מאפשר.

גן זן, שנועד לייצר אפקט תלת-ממדי של גובה ועומק, מתוכנן עם חזית ורקע כדי לצייר את המיקוד. יותר הרמוניה מושגת על ידי איזון צבעים, גדלים וצורות שונות של צמחייה, כך שאף צמח לא משתלט. עצים ושיחים גדולים יותר הממוקמים בחלק האחורי של הגינה שלך מציעים פרטיות ורקע טבעי. עוד טיפים לפנג שואי לגן הזן שלך?

שתילה לאקלים שלך: טחבים, כיסויי קרקע, עשבים נוי, פריחה פורחת עמידה, שיחים ועצי מוקד, בגבהים, צבעים ומרקמים מגוונים, מוסיפים חיים שופעים לגינה שלך. צמחים עמידים לבצורת משגשגים באזורים החוליים של גן זן והם מושלמים לאזורי גשם נמוכים. טחבים וכיסויי קרקע בעלי תחזוקה נמוכה משמשים לריכוך קווים ישרים, כגון שבילים קיימים, ומקדמים את זרימת הצ'י. בחרו צמחים שיפרחו באזורכם.

סלעי הטבע: סלעים נותנים מימד לגן זן. הם משקפים קביעות וכבוד לזמן החולף, תוך הוספת אנרגיה ורגש לנוף שלך. בחר סלעים ואבנים ייחודיים, ארגן אותם לפי המאפיינים והגדלים המיוחדים שלהם; מקם אותם במקום המתאים ביותר לזרימת הגינה שלך. בחר אבנים חלקות ושחוקות היטב לתוספת משיכה.

תכונות מים: לכל האלמנטים יש מטרה בגן זן. תכונות מים כגון בריכות, בריכות ומזרקות מציעות אנרגיית יין ומעודדות צ'י מועיל. תאורת גינה להדגשת אזורים מיוחדים מאזנת את זה עם אנרגיית היאנג (גברית). קלטת את הרעיון. אלמנטים של מים יכולים לכלול היבטים טבעיים שכבר נמצאים בנוף שלך, כלומר נחל או בריכה קיימים, או שניתן להוסיף אותם – באופן טבעי או מעשה ידי אדם. ניתן להשתמש בתצורות חול וחלוקי נחל גם כדי לייצג מים: מערבלים חול עם מגרפה או קצות אצבעות כדי ליצור אפקט מים מפכפך – המערבולות גם מקדמות את זרימת הצ'י בגינה שלך. בעוד שאזורי חול מקסימים, אני מעדיף להשתמש בהם יחד עם תכונות מים בפועל למשיכה דרמטית יותר.

שבילים ושבילים: השבילים לא צריכים להיות ישרים, מכיוון שאנרגיית הצ'י אמורה לזרום בעדינות. גן זן חושק בפיתולים ועיקולים כדי לרכך קווים ישרים וקצוות, כי שביל מעוקל מעודד את הצ'י לנוע לאט וחופשי יותר. אם כבר יש לך שבילים ישרים, שתלו טחבים כדי לרכך אותם; אפשר לצמחים לצמוח על קצוות כדי לעזור לצ'י להסתובב בחופשיות.

גשרים: רובנו ראינו את הדפסת התמונות או עשינו פאזל של גן הזן עם הגשר האדום הקטן המתפרש על פני בריכה של חבצלות מים – או שהיו אלה פרחי לוטוס? בלי קשר, גשרים מוסיפים יופי ומעוררים רגש לכל סוג של גינה והם אחד האלמנטים האדריכליים שמתווספים לרוב לגן זן. העסיק אותם כדי להכיל תכונת מים, כדי לחבר אזורי גינה שונים, ולהציע גישה ונופים של הגינה שלך שלא יהיה ניתן להשיג אחרת.

נקודות מוקד וקישוטים דקורטיביים: אלו הם מאפיינים אדריכליים נוספים כדי לשפר את האווירה בגינה שלך וליצור תחושת מרחב. פנס תלוי, פסל בודהה או עבודת עץ מהגוני מוסיפים לתחושה של גן זן. סלע ממוקם היטב וייחודי המוטבע בחלקו באדמה וכמה מנורות שמש כדי להשלים את התכונות המיוחדות שלך יוסיפו יופי בצורה הוליסטית.

שערים וסוכות: אחד המאפיינים הטובים ביותר של גן זן? אתה יכול ליצור אחד בכל מקום – אפילו בחלל הקטן ביותר. באמצעות מיקום מתוכנן היטב של תכונות, אשליה של יותר שטח ועומק מתאפשרת. שער הממוקם בכניסה לגינה שלך ישפר את האשליה של מרחב נוסף. סוכות מושכות את העין קרוב או רחוק והן דרכים נפלאות להעניק את תמצית הפרטיות תוך הוספת היופי של הגינה שלך. גפנים מטפסים עובדים היטב כאן כדי לקדם תחושת שלווה.

בין אם נישה מיוחדת ומושכת את העין בחצר שלך או נושא חובק-כל, גן זן מספק מקום יפה למנוחה והרהורים. מעל לכל, גינת הזן שלך צריכה להציע מרחב מחיה חיצוני לשיתוף עם משפחה וחברים.Source by Steve Boulden

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.tribaldeco.com All Rights Reserved